Голема градежна парцела од 5657м2, во близина на градот Балчик

Balčik, Бугарија – ID 3996
102,000 Евра
Површина 5657 m2
Нудиме убава, голема градежна парцела во близина на комплексот Lighthouse Golf, лоциран во близина на градот Балчик, во близина на главниот пат Каварна - Варна. Градежната парцела е со прекрасни 5657 м2 и има можност за приклучок на вода и струја кои се наоѓаат многу блиску до плацот.
Балчик, најсеверното приморско одморалиште во Бугарија, е многу убаво одморалиште над широк залив. Зградите се над морето во ридовите и се групирани околу три мали плоштади поставени еден над друг поврзани со главна вертикална улица. Самиот град и неговата околина се многу живописни поради варовничките карпи и карпестите формации над градот. Балчик е поевтино место во споредба со блиските Албена и Златните Песоци, бидејќи има многу староседелци. Тоа е нормален бугарски град, а не чисто туристичко одморалиште. Веќе римскиот поет Овидиј се восхитувал на неговата убавина и го нарекол Бел град. Оваа карактеристика е валидна и денес, делумно поради многуте куќи изградени од бел камен и делумно поради уникатните „бели“ карпи од песочник меѓу кои се наоѓа градот. Балчик е малку погоден од меѓународниот туризам и сè уште ја задржува атмосферата на пристанишен град на Црното Море.
И Бугарија почнува да привлекува голфери. Пред само неколку години никој не би ја сфатил сериозно понудата за голф во Бугарија. Но, денес е поинаку. Водечките светски инвеститори и дизајнери оживуваат спорт кој не е дел од бугарските спортски традиции, но сепак има потенцијал да стане многу популарен. Областа покрај брегот на Црното Море во недопрената природа на североисточниот дел на земјата, во близина на градот Балчик и романската граница, е речиси предодредена да стане мека за голфери. Инвеститорите ги почувствуваа можностите на оваа земја за нејзините пријатни климатски услови, неверојатно убавиот и разновиден пејзаж, добрите цени, море и планини. Идеално соѕвездие, всушност. Иако земјата има мала база на играчи, помалку од 400 играчи и има само неколку терени досега, овие ниски бројки се избалансирани со повисокиот квалитет.
Сите игралишта се квалитетни, ги задоволуваат светските стандарди и располагаат со соодветни капацитети. Ако се додаде фактот дека личности како Гери Плеер, Иан Вуснам, Џек Никлаус се вклучени во актуелните бугарски проекти за голф, Бугарија одеднаш ќе стане една од интересните дестинации за сите голфери. На платото на околу 200 метри надморска височина, над заливот формиран од ртовите Калиакра и Галата, има три терени со 18 дупки кои го одземаат здивот – Lighthouse Golf Resort, BlackSeaRama Golf & засилувач; Вили и одморалиште Тракиски Клифс. Останатите две терени доаѓаат од работилницата на Гери Плеер и двете навистина ја имаат својата заслуга на креаторот. Lighthouse е пријатен курс со висок стандард (PAR 71, должина 6.105 m, мин. HCP 36), BlackSeaRama е живописен, со интересна филозофија на дупки (PAR 72, должина 6.648 m и HCP ограничување 28 за мажи и 36 за жени) . Но, вистинскиот бисер меѓу европските курсеви е патеката на одморалиштето Тракиски карпи. Играчот го чека уникатно искуство. Самиот Гери Плеер го прогласи за негов најдобар терен, „Пибл Бич на Европа“ и дека патеката се стреми да биде една од најубавите терени во светот. Во овој случај, извонредната убавина е балансирана и со тешкотијата, односно предизвикот на сите предизвици за играчот. Игралиштата вклучуваат и квалитетна услуга, сместување во непосредна близина, типична многу добра кујна и изобилство на одлични брендови на вино.
Површина
5657 m2
Продавница
2 km
Доктор
4 km
Кафетерија
1 km
Ресторант
690 m
Бар
810 m
Училиште/градинка
510 m

Ви се допаѓа оваа недвижност?

Не се двоумете да не исконтактирате

Ви се допаднала оваа недвижност, но се уште размислувате? Договорете со нас средба и заедно ќе ги разгледаме сите можности.

Bubenská 122/20
Praha 7 - Holešovice 170 00

Po-Pá: 8.00-17.00