Градежна парцела, на 5 км од море, Ваклино

Shabla, Бугарија – ID 5980
33,000 Евра
Површина 2300 m2
Море 5 000 m

Нудиме на продажба градежна парцела на многу мирна локација во село Ваклино. Земјиштето е 2300 м2 и одамна не се одржува, на него има обраснати дрвја и помошни згради. На земјиштето е поставена струја, има свој бунар, што не е многу вообичаено во Бугарија, отпадот може да се фрла со септичка јама. Земјиштето се наоѓа на околу 5 км од морето и има голем потенцијал за сите одгледувачи на овошје и зеленчук или добиток.

Ваклино е мало село - околу 150 жители, сместено во близина на границата со Романија.

Во селото има 3 намирници и пошта. Ваклино се наоѓа на главниот пат помеѓу Варна и Романија, патот е во многу добра состојба. Во селото живеат многу странци, главно Руси, Романци, Полјаци, но и Чеси.

Шабла

Во Шабле живеат околу 4.200 жители.

Градот ги има сите граѓански погодности - училиште, градинка, продавници, ресторани.

Градот има некои од најубавите диви песочни плажи кои се протегаат од Шабла до романската граница. Познато е и по првото откриено нафтено поле во Бугарија.

Кејп Шабла е најисточната географска точка на Бугарија. На него стои и најстариот светилник на Балканот.

За љубителите на подводниот туризам ќе биде интересно што во морето околу Шабла има многу потонати поморски бродови, меѓу кои и подморници од Втората светска војна.

Исто така, постојат две заштитени подрачја во регионот Шабла:

Сместено веднаш на брегот, езерото Шабла е неверојатно место за планинари и љубители на риболов.

Недалеку од езерото се наоѓа Шабленска тузла. Тоа е лагунско езеро, чие дно е богато со водород сулфид кал кој се користи за терапија со кал.

Во близина се вистинските бисери на северниот брег, како што се Кејп Калиакра, Тјуленово, Балчик, Русалка, Болата, Топола и многу други. Многу странци живеат во Шабле и неговата околина, вклучително и неколку Чеси.

Површина
2300 m2
Продавница
5 km
Доктор
12 km
Кафетерија
12 km
Ресторант
3 km
Бар
5 km
Училиште/градинка
5 km

Ви се допаѓа оваа недвижност?

Не се двоумете да не исконтактирате

Ви се допаднала оваа недвижност, но се уште размислувате? Договорете со нас средба и заедно ќе ги разгледаме сите можности.

Bubenská 122/20
Praha 7 - Holešovice 170 00

Po-Pá: 8.00-17.00