куќа во близина на море и Каварна, Дуранкулак, Бугарија

Durankulak, Бугарија – ID 7854
38,000 Евра
Површина 1350 m2
Достапно Нетипичен
Море 2 000 m
услуга 1 Евра За година
Состојба Готово
Сезона Годишна сезона

Ви нудиме куќа за целосна реконструкција со површина од 63 м2 и земјоделски објект со површина од 80 м2, лоцирана на плац од 1350 м2. Струја и вода се достапни. На имотот има функционален бунар. Имотот се наоѓа во селото Дуранкулак, кое е на само 2 километри од морскиот брег, околу 40 километри од градот Каварна, 5 километри од границата со Романија. Ова е најсевероисточната точка на Бугарија. Се наоѓа на 100 километри северно од Варна и 20 километри северно од Шабла.

Во градот Шабла ги има сите граѓански погодности - училиште, градинка, продавници, ресторани.

Градот има некои од најубавите диви песочни плажи кои се протегаат од Шабла до романската граница. Познато е и по првото откриено нафтено поле во Бугарија.

Кејп Шабла е најисточната географска точка на Бугарија. На него стои и најстариот светилник на Балканот.

За љубителите на подводниот туризам ќе биде интересно што во морето околу Шабла има многу потонати поморски бродови, меѓу кои и подморници од Втората светска војна.

Исто така, постојат две заштитени подрачја во регионот Шабла:

Сместено веднаш на брегот, езерото Шабла е неверојатно место за планинари и љубители на риболов.

Недалеку од езерото се наоѓа Шабленска тузла. Тоа е лагунско езеро, чие дно е богато со водород сулфид кал кој се користи за терапија со кал.

Во близина се вистинските бисери на северниот брег, како што се Кејп Калиакра, Тјуленово, Балчик, Русалка, Болата, Топола и многу други. Многу странци живеат во Шабле и неговата околина, вклучително и неколку Чеси.

Градот Каварна е пристанишен град во Бугарија и се наоѓа на карпестиот брег во северниот дел на бугарското крајбрежје на Црното Море. Населението е околу 12.000. Каварна е позната како „рок престолнина на Бугарија“ бидејќи секое лето на една сцена собира светски познати рок бендови. Во историскиот музеј Каварна се сместени наоди од 5-6 век од нашата ера. Изложени се наоди од тракиските племиња населени во регионот, од животот на Словените и Бугарите. Има комплетни удобности, продавници, ресторани, училишта, градинки, кафулиња, болници. Градот може да се пофали со добро одржувана градска плажа. Во близина се вистинските бисери на северниот брег, како што се Кејп Калиакра, Тјуленово, Балчик, Русалка, Шабла, Болата, Топола и многу други. Многу странци живеат во Каварна и неговата околина, вклучувајќи и неколку Чеси. Во околината на Каварна има и карпи, од кои има навистина неверојатен поглед на Црното Море. Во близина има и голем број на лековити топли извори. Тука ќе најдете и спа центар со лековита кал, кој има докажано влијание на мускулно-скелетниот систем.

број на спратови
1
Достапно
Нетипичен
Површина
1350 m2
Плац
1350 m2
Корисна површина
63 m2
Градежна површина
63 m2
Паркинг
Да
Продавница
7 km
Доктор
12 km
Кафетерија
8 km
Ресторант
100 m
Бар
780 m
Училиште/градинка
450 m

Ви се допаѓа оваа недвижност?

Не се двоумете да не исконтактирате

Ви се допаднала оваа недвижност, но се уште размислувате? Договорете со нас средба и заедно ќе ги разгледаме сите можности.

Bubenská 122/20
Praha 7 - Holešovice 170 00

Po-Pá: 8.00-17.00