Бугарски сон

9.11.2020

БУГАРСКИОТ СОН

 

Замислете да го живеете вашиот сон. Живеете во земја која има свое море, а во зима можете да скијате на падини кои се споредливи со алпските. Секое утро се будите свежо, полно со енергија, чувствувајќи го свежиот морски воздух. Појадувајте со поглед на морето, работете од терасата додека го чувствувате освежителниот морски ветар или опуштете се додека летаат галебите. Шетајќи покрај плажата на зајдисонце и заспивајќи под звукот на морските бранови кои се удираат на брегот... Едноставно живејте секој ден, работете бизнис, опуштете се или остарете покрај морето и не мора да се грижите како да се обезбедите финансиски за во иднина. Сега се поставува прашањето - како да се постигне ова?

 

Ние го имаме одговорот за вас во форма на примери на две приказни на нашите клиенти:

 

Среќно пензионирање

Ова е приказна за брачен пар, да го наречеме Хонзо и Луси. Хонза е 63-годишен маж кој оваа година ја прослави 34-годишнината од бракот со сопругата Лусија. Тие имаат две прекрасни возрасни деца, син и ќерка. Пред 3 години, парот не контактираше и ни ги кажа своите желби. Сакаа да живеат и да стареат еден до друг покрај море, на плажа. И тогаш започна нашето заедничко патување за исполнување на сонот за среќен живот покрај море.
Парот сега веќе трета година живее во Бугарија, во стан покрај плажа, среќен и сингл, што го знаеме бидејќи одржуваме контакт - се јавуваме неколку пати годишно, праќаме роденденски желби и тие исто така ќе станат дел од моментално основаното здружение MOJENEMOVITOSTUMORE ZS Како е овој брачен пар?Но дали парот успеа? Одговорот е „едноставен“.

Пред да се преселат заедно во Бугарија, тие поседуваа стан овде во Прага. Тие и понатаму го поседуваат овој стан и имаат постојан приход од негово издавање, а добиваат и пензија бидејќи работеле цел живот. Овој приход им обезбедува квалитетен и безгрижен живот.

 

Ајде да го собереме во бројки. Приходот од пензија е 12.000 CZK, киријата на стан е 15.000 CZK, вкупниот приход е 27.000 CZK месечно. Просечните месечни трошоци за живот во Бугарија се 7-14.000 CZK. Благодарение на ова, тие не мора да се справуваат со никакви финансиски грижи и да го живеат својот сон. Ќе го наречеме БУГАРСКИ СОН.

 

 

Рестарт

Оваа приказна раскажува за еден млад човек, бизнисмен, по развод и со деца во наизменично старателство. Да го наречеме Мирек. Мирек ни се обрати пред извесно време потполно уништен по разводот од долгогодишната партнерка. Тој бараше помош од нас, имаше идеја за одмор каде што ќе може да се опушти и да се оддалечи на кратко од се. Преку нас изнајми стан во Бугарија, каде што отиде малку да се освежи, да добие нов правец во животот и да се рестартира. Го немаше неколку недели. Кога се врати, се врати сосема друга личност. Покрај тоа што беше исончан, Мирек зрачеше и голем животен жар, беше опуштен и веднаш се фрли во решение. Решил да си го купи имотот во Бугарија. Тој сакаше да може да се врати таму секогаш кога сакаше да извлече нова сила и да избега од секојдневната гужва и врева на секојдневниот живот. Сега одат таму барем двапати годишно, ги носат децата со себе и секогаш се враќаат среќни.
А што се случува со неговиот имот кога го нема? И покрај тоа, тој целосно го користи, издавајќи го својот стан на други луѓе во слична или различна ситуација. Им овозможува на другите да се релаксираат и заработува дополнителен приход од тоа.

 

Да ја преброиме и оваа приказна. Го чинело 37.000 евра за да го купи станот (т.е. околу 980.000 кни*), одржувањето на станот една година чини приближно 14.000 кени, во екот на сезоната може да го изнајми до 50 евра/ноќевање (т.е. 1.321 кни. *). За обезбедување, на пример, 14-дневен одмор на едно семејство во неговиот стан, тој веќе ги платил годишните трошоци за одржување на имотот. И може да го изнајмува неколку пати.

Вели дека почнал да го живее својот сон. Ќе го наречеме БУГАРСКИ СОН.

 

Дали имате слични соништа? Контактирајте со нас и нашите специјалисти и да разговараме за вашите желби и прашања. Заедно ќе го најдеме најдобриот начин да го остварите вашиот сон. Да се оствари овој БУГАРСКИ СОН.

Сите информации ставени во овој напис се информативни и не претставуваат понуда за склучување договор во смисла на § 1732 од Граѓанскиот законик.