Запуштената балканска убавина на Албанија

8.6.2021

Албанија е земја која долго време е неправедно запоставена од туристите. Меѓутоа, во последно време таа доживеа туристички бум и се повеќе странски туристи доаѓаат во земјава, вклучувајќи ги и оние од Чешка и Словачка. Атракција се прекрасните плажи овде, прекрасните планини, но и одличната кујна.

Запуштената балканска убавина на Албанија
 
Поволно е да се купи недвижен имот во Албанија, кој со задоволство ќе ви помогнеме да го организирате
инвестиција за иднината. Во април 2009 година беше потпишан договор за асоцијација меѓу Албанија и
Европска унија. Албанија со тоа стана официјален кандидат за влез во Европската унија и
во март 2020 година, Европската унија одлучи да започне со Албанија (и соседна Северна Македонија)
пристап до интервјуа. По влезот на Албанија во Европската унија, локалните цени ќе се зголемат
недвижен имот, а со тоа и оценка на вашата инвестиција. Не ја пропуштајте оваа можност да откриете
убавините на Албанија!
Албанија е мала балканска земја, нејзината површина е само 28.748 km 2 (приближно 36%
област на Чешка), тука живеат помалку од 3 милиони жители. Околу 98% од населението сочинуваат
Албанците, најважните малцинства се Грците, Власите, Црногорците и Македонците. Главниот
град е Тирана, која има околу половина милион жители. Официјален јазик е албанскиот.
Административно, земјата е поделена на 12 региони и 36 области. Други важни градови се
Елбасан, Скадар, Валона, Корча, Фиер и пристанишниот град Драч, кој до 1920 година бил главен
град на земјата.
Албанската валута е албанскиот лек (за 1 круна добивате приближно 5 лека). Цените во градовите
тие се споредливи со цените во Чешка, цените се пониски во внатрешноста. На пат кон
Во Албанија, потребна ви е само национална лична карта, која мора да важи најмалку 3 месеци од датумот на влегување во
Земјата.
Албанија има што да им понуди на своите посетители. Западниот дел на земјата лежи на брегот во близина на Чешката Република
Јадранското Море кое е многу популарно кај туристите и југозападниот дел на брегот на Јонското Море.
Во земјава има неколку интересни историски и природни споменици, а тие и овде ќе си дојдат на свое
љубителите на планините и планинскиот туризам.
Меѓу најубавите албански плажи се и плажите околу селото Дерми, кое е една
од главните резиденции на „Албанската ривиера“. Благодарение на значителните инвестиции и обемните реновирања овде
инфраструктура, ривиерата беше трансформирана во модерно одморалиште со многу ресторани, барови и
ноќен живот. Други важни одморалишта се Химара, Саранда или Ксамил. На
ривиера можете да видите многу интересни карпести формации и пештери. Интересното е тоа
подалеку од морето, теренот брзо се издигнува и достигнува надморска височина од околу 2000 метри.
Туристите овде имаат идеални услови за комбинација на одмор и активен одмор.
Во Албанија свое место ќе најдат и љубителите на историјата и археологијата. Се наоѓа во близина на селото Појан
остатоците од античкиот град Аполонија, во кој можете да видите многу споменици
датира од римскиот период. Во градот Круја можете да ги посетите замокот и Скендербегово
музеј кој е посветен на албанскиот национален херој Скендербег. Во градот
 
Во Елбасан се зачувани остатоци од средновековна тврдина. Над Скадарско Езеро
Тврдината Розафа се издигнува величествено.
Важни туристички атракции го вклучуваат и историскиот град Берат, кој е наведен на
на листата на светско културно наследство на УНЕСКО. Градот има неколку прекари, до оние
најпознати се „албански Белград“ или „Град на илјада прозорци“. Најстарите локални споменици
датираат од 4 век п.н.е. Традиционалното може да го погледнете овде
Балкански куќи од 18 и 19 век, византиски цркви, но и џамии од
од османлискиот период.
Исто така дел од листата на УНЕСКО се и кралските гробници на Селца е Пошме, кои ќе ги најдете
во близина на градот Поградец. На надморска височина од 1040 метри има 5 илирски планини
кралски гробници.
Од периодот на социјализмот, чиј симбол беше легендарниот албански владетел Енвер Хоџа, кој
тој беше на чело на земјата од крајот на Втората светска војна до неговата смрт во април 1985 година, во земјата
многу воени бункери преживеаја. Можете да ги сретнете низ цела Албанија, како
и на границата и на внатрешноста.
На територијата на Албанија се наоѓа Скадарското Езеро кое е долго 43 километри и широко 14 километри
километри покрај најголемото балканско езеро. Припаѓа на други значајни природни споменици
Националниот парк Тет, кањонот на реката Осум, Националниот парк Ллогара, езерото Комани, Каравастска
лагуната, езерата Лурд, долината на реката Валбона или познатиот карстен извор Сино око.
Многу странски туристи ја поврзуваат Албанија со нејзините прекрасни планини. За
најпознатите и најубавите албански планини се Проколнати планини со прекрасни
планински сртови, многу долини, планински езера, водопади и живописни села. На
границата меѓу Албанија и Северна Македонија е највисоката планина во Албанија, Велки Кораб,
кој лежи во планинскиот венец Кораб и достигнува надморска височина од 2764 метри. Многу Албанци
врвовите се повисоки од 2000 метри.
Кога ја посетувате Албанија, не ја пропуштајте традиционалната албанска кујна. Албанско национално јадење
е tavë kosi, тоа е печено месо со сос од ориз и јогурт. Други традиционални
Албанските јадења се, на пример, мешавина од зеленчук, турли, супа од паце коке или солена торта
бурек. Големо количество зеленчук, свежо овошје и особено е карактеристично за локалната кујна
во крајбрежните области, исто така, свежа риба и морска храна. Не заборавајте да го вкусите и вие
албанско вино.
Искористете ја можноста да купите недвижен имот во Албанија по многу поволни цени и
запознајте ја оваа мала, но исклучително убава балканска земја. Дефинитивно твоја одлука
нема да зажали.