Бугарскиот Сончев брег нуди целосен мир и бескрајни забави

27.6.2022

Дали барате место каде што би сакале да го поминете вашиот одмор или да се пензионирате? Бугарија дефинитивно не е меѓу заборавените! Вистинскиот може да биде, на пример, Сончевиот брег во Бугарија. Нуди прекрасни плажи на кои можете да најдете се што припаѓа на одличен одмор. Има забавни паркови, ресторани, барови. На некои места ќе најдете мир, на други ќе танцувате и ќе пиете до утрото.

Бугарскиот Сончев брег нуди целосен мир и бескрајни забави

Откако ќе кликнете на врската, ќе дознаете повеќе интересни информации:

 

https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/bulharske-slunecne-pobrezi-nabizi-naprosty-klid-i-nekoncici-party-40400767#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp_source_zone_name=novinky.sznhnohpaigneme=novinky.sznohpaignmline=novinky.sznhpavari_100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000. z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 

Бугарскиот Сончев брег нуди целосен мир и бескрајни забави

Сончевиот брег на Бугарија нуди речиси се што може да посака еден турист. На околу седум километри песочни плажи во заливот преполни со хотели, ресторани, барови, забавни паркови и водни паркови, владее вистинското празнично расположение.

На едниот крај од заливот се наоѓа Свати Влас, каде се закотвени јахти и владее апсолутна смиреност. На втората е живописниот историски Несебар. Во средината, во центарот, има бескрајна улица за забава полна со дискотеки. Предградието се состои од малото село Равда. Веднаш ќе наидете на пат од Бургас од аеродром или со автомобил. Сончевиот брег е најпристапен со транспорт, што е негова голема предност.
Доколку некој реши да оди во ова одморалиште, треба да размисли што очекува од својот одмор. Според делегатот на ЦК Александрија, Тањана Јарамова, Чехинка која живее во областа 21 година, најдобро за луѓето кои бараат мир или патуваат со своето семејство, е Свати Влас, или областа во близина на Несебар и селото Равда. Оние кои очекуваат голема забава од нивниот одмор треба да се држат што е можно поблиску до центарот на Сончев Брег.
Во него има улица долга неколку стотици метри, полна со ресторани, барови, дискотеки. Оние кои живеат во близина можат да танцуваат и да пијат цела ноќ, а потоа веднаш да се повлечат во блискиот хотел.

Јарамова посочува дека на само неколку улици од главната улица не се слуша сообраќајот. Главната улица завршува на пристаништето, кое можете да го користите како платформа за патување со брод до полуостровот Несебар. Сепак, фрла многу, па ако морето не е целосно мирно, изберете друг начин на транспорт.

Забавите не завршуваат до раните утрински часови
На партиската улица, дури и на пладне, среќаваме семејства, постари луѓе и оние кои очигледно не спиеле многу ноќе. На нив се насочени и неколку сервиси кои организираат забава. Мет од Бристол, Англија, е менаџер на еден од таканаречените „партиски екипи“, група која организира забава на местото за 25 бугарски лева. Тој ми објаснува дека забавата што се нуди вклучува диџеј кој свири музика, натпревари од типот кој најмногу пие за најкратко време, тимовите се натпреваруваат и по пол, натпревари во танц итн.

Јарамова истакнува дека новиот бугарски закон со кој се наложува музиката да се отфрли во единаесет навечер малку ги отежнува овие активности, но тие сепак се одвиваат. Во затворените простори на дискотеките може среќно да се слави животот до утрото без ограничување на интензитетот на музиката.
Идеален превоз е локалниот јавен превоз или туристичкиот воз, автомобил не вреди. Ако некој го избере туристичкиот воз што го обиколува целиот залив, треба да внимава на својата рута. Може да се случи двапати да се менува од Свате Влас во Несебар и секој пат да плаќа билет.

Во центарот повеќе е насочено кон младите и помалку барани, навистина луксузни и подобри дискотеки и ресторани се во правец на полуостровот Несебар. Ако некој бара убава плажа и на едно место традиционален бугарски фолкпоп и фолкрок во еден бар, сред ресторан и клуб со базен, нека оди во Несебар во близина на Спална соба. Таму се свири џез, модерна музика, продукција во живо. Забавата е дење и ноќе, плажата е чиста, спасувачи и лекари има насекаде.

Сончев брег, како најголемо бугарско одморалиште со десетици илјади кревети и соби, има висококвалитетна медицинска услуга. Иванка Каменова, која вообичаено работи како кардиолог во Берлин, надгледува сè како шеф на медицинската служба. Ми ги покажува медицинските установи со дефибрилатор, единица за реанимација и се останато потребно, на пример анестезиолог е на готовност. Тој гордо покажува на паркиран трицикл со кој дури и инвалидите можат удобно да се движат по плажата и да стигнат до морето.
Каменова додава дека спасувачите на плажа имаат радија со кои се јавуваат на лекар, помалку сериозни случаи одат во болница. Единствено за што жали средовечната докторка е фактот што поради новиот закон за јачина на музиката, нејзините омилени диџеи како Тиесто и Карл Кокс веројатно нема да дојдат.
Уште една средба докажува колку е шарено Сончевиот брег, овој пат со г-дин Карел Роховец од Прага. Во одморалиштето оди заедно со својот пријател веќе 23 години, еднаш или двапати годишно. И двајцата, сега во пензија, во поранешната професија го пропатувале речиси цел свет, според нив, најмногу им се допаѓа Сончевиот брег. Го ценат чистото море, можноста за забава во центарот на градот, шопинг, услуги.
Историјата дише од Несебар
Секој кој сака историја дефинитивно не треба да го пропушти полуостровот Несебар кој е на листата на УНЕСКО. Делегатот на Ексим Турс, Николина е Бугарка, но течно зборува чешки, го учеше нашиот јазик. Тој со ентузијазам ми раскажува за историјата на Несебар, основана во 6 век п.н.е. Живописни улици, траги од Тракијци, Грци, Источно Римско Царство, Бугари, цркви и храмови од различни периоди, сето тоа вреди да се патува. Никој не треба да го пропушти ова место.
Николина го препорачува ресторанот Стар капитан, со свежи морски плодови, добро сочуваната црква на Јарамова, која сега е галерија. Ако немате фотографија од таму, како да не сте биле на Сончев брег.

Несебар е исто така добро место за сместување. На јужната плажа, убава, тивка, со сместување во луксузни хотели, има одличен South Beach бар, кој дефинитивно вреди да се посети. Оние кои не ја сакаат метежот и вревата на Сончевиот брег се упатуваат овде, каде што дури и не знаат за раздвижениот залив од другата страна на полуостровот. Местото е достапно и со јавен превоз, автобуската постојка Булевар.
Одлична храна, алкохолни и безалкохолни коктели од сопствено производство, работно време од 08:00 до 13:00 часот. Сопственичката Анита ја препорачува бугарската ситна риба Сафрид, традиционалниот бел леб и нејзиниот одличен каламари на скара. Има тематски вечери - бугарски, грчки, латиноамерикански, луѓето танцуваат дури и на плажа, но тие не се забави. Семејствата со деца имаат тенденција да одат преку ден, атмосферата е поинтимна и навечер.

Во Несебар ги среќаваме и Радим и Марсела од Нове Место на Морава. Тие само купуваат патување до делфинариумот во Варна со нивната ќерка. Тие го избраа сончевиот брег затоа што според нив е погоден за деца, таму има многу забава, мирно спијат и не ја слушаат вревата од дискотеките, не само што не им пречеле забавите во центарот. , но немаа поим дека се одржуваат.
Забава за сите возрасти
Друго место кое никој не смее да го пропушти е еден од локалните водни паркови. Најголемиот се вика Рај, се наоѓа недалеку од Равда. Можно е директно да се дојде до него со автобуси кои бесплатно ги земаат заинтересираните од постојките на јавниот превоз. Тоа е апсолутно место што го одзема здивот, еден од најголемите водни паркови на Балканот. Отидовме таму по препорака на Јарамов.
Замок со екстремни тобогани не е за оние со слабо срце, но вреди да се проба барем еден. Поблаги слајдови се погодни за секого, обично по нив се спуштаат двајца луѓе.

Како основа го препорачувам „Рајскиот остров“, каде што можете да го оставите вашиот пешкир на мира, или да се опуштите во разни џакузи за масажа. Во водениот парк има и можност кожата да ви ја пробијат рибите, плаќате со часовник на рачниот зглоб, неискористениот кредит се враќа не само во готово, туку и на платежна картичка.
Втората опција од големите водни паркови е Aquapark Action. Според Јарамов, попогоден е за помали деца, исто така е поевтин и појасен. Факт е дека не видовме многу мали деца во Рајот, но видовме доволно барови со алкохолни и безалкохолни пијалоци, многу храна по разумни цени, но никој не изгледаше пијан.
Вработените повеќе од корисни, работно време од 9 наутро до 18 навечер. Веројатно нема да можете да направите ни дел од тоа попладне, па се исплати да тргнете рано наутро. И внимавајте, не си носите храна и пијалок, убаво но бескомпромисно се проверуваат на влезот.
Според Николина, друга можност е патување за да се види традиционалната бугарска керамика, наречена Císařská. Може да се препознае по тоа што на неа секогаш е насликана птичја глава. Обично е достапен во Несебар.

Уникатно искуство е и можното гледање на одење по врел јаглен, паганска прослава која Бугарите ја нарекуваат Нестинар. Во моментов, според Николина, во Бугарија има само 12 или 13 луѓе кои ја владеат античката уметност со претхристијански корени. Да се види, на пример, во селото Бата.
Ако сакате поглед од височина различна од атракцијата на рингишпил, одете во ресторанот Chanská Šatra над градот. Малку е поскапо, но вреди. Морето е чисто, пријатно, освен кога има бури, тогаш алгите можат да се измијат. Ако ги видите дури и надвор од бура, тоа значи дека операторот не го чисти добро местото и подобро е да легнете на плажа на друго место.

Сончевиот брег е празник кој нуди можност да се биде на едно место и да се доживее се, да се престојува со различни националности, на пример има многу Англичани и Холанѓани. Над Сончевиот брег има планини, така што е можно и пешачење. Но, местото нуди толку многу можности што веројатно ќе бидете целосно апсорбирани од одморалиштето за една недела или десет дена.