Кои се популарни дестинации за странските купувачи?

1.12.2023

Во последниве години, Албанија добива сè поголема популарност меѓу странските купувачи на имот.

Кои се популарни дестинации за странските купувачи?

Со прекрасна клима, богата историја и достапни недвижнини, оваа мала, но разновидна земја нуди интересна можност за инвестирање. Во оваа статија, ќе погледнеме некои од најпопуларните локации во Албанија за странските купувачи кои сакаат да инвестираат на овој брзорастечки пазар.

Албанската крајбрежна ривиера:

Најпознатите места во Албанија изобилуваат долж крајбрежната ривиера, која се протега покрај Јонското Море и е позната по своите недопрени плажи, кристално чистите води и шармантните крајбрежни градови. Местата како Ксамил, Химара и Дерми станаа популарни дестинации за странските купувачи на имот. Без разлика дали барате вила на плажа или пријатен апартман со поглед на море, албанската ривиера нуди различни опции за недвижнини.

Градот Драч

Градот Драч се наоѓа на 34 километри од албанскиот главен град Тирана и неговата историја датира од 627 година п.н.е. Веќе е дом на најголемото албанско пристаниште и тука се гради ново пристаниште за суперјахти. Овој проект ќе ја комбинира фасцинантната историја на Драч со луксузниот сектор и ќе создаде иконска крајбрежна дестинација за јахтите.

Историски градови: Ѓирокастер и Берат:

Ѓирокастро и Берат се шармантни дестинации за оние кои ја ценат историјата и архитектурата. Добро сочуваните куќи во отомански стил, калдрманите улици и уникатниот спој на историјата и модерноста ги прават овие градови популарни кај странските купувачи на имот. Инвестирањето во традиционална камена куќа или реновирана вила може да обезбеди уникатно и автентично искуство.

Валона, портата на југ:

Валона е просперитетен крајбрежен град со голем потенцијал за странски инвеститори. Благодарение на стратешката локација и близината до ривиерата и националните паркови, тој станува сè попопуларна дестинација за купувачите на имот. Развојната инфраструктура и достапноста на граѓански погодности го прават градот вредна инвестициска можност.

Нови туристички места:

Благодарение на својата новооткриена популарност, Албанија забележа појава на нови туристички жаришта, а инвеститорите кои бараат добра можност треба да внимаваат на областите како Саранда, Шенѓин и Велипоје. Овие дестинации нудат недвижен имот со пристапни цени и потенцијал за значителен принос бидејќи туризмот таму расте и ќе продолжи да расте.