Водич за животот на Коста Бланка

6.7.2024

Коста Бланка е пообемна отколку што може да очекувате. Со повеќе од 200 километри крајбрежје, што одговара на растојанието помеѓу Прага и Брно, имате многу области за избор!

Водич за животот на Коста Бланка

Водич за животот на Коста Бланка
Коста Бланка е пообемна отколку што може да очекувате. Со повеќе од 200 километри крајбрежје, што одговара на растојанието помеѓу Прага и Брно, имате многу области за избор!

Познат и како „Белиот брег“, Коста Бланка е полн со живописни градови и крајбрежни области кои нудат широк спектар на придобивки, од ресторани и врвни терени за голф до прекрасни плажи. Оваа дестинација е популарна кај купувачите и туристите од Централна Европа уште од почетокот на врската со Шпанија во 1950-тите. Со население од околу 1,9 милиони, од кои 30% се странци, не е изненадување што се повеќе луѓе се одлучуваат за добро познати и посакувани области како што се Денија, Калпе, Гвардамар дел Сегура и денес ќе се фокусираме на животот во Торевиеја!

Ви претставуваме: Торевиеја, град на брегот
Ако не знаете многу за Торевиеја, пропуштате! Градот се наоѓа во југоисточната провинција Аликанте во Шпанија и традиционално е познат по ископувањето сол благодарение на двете големи солени езера во нејзините граници.

Одморалиштето во текот на целата година има просечно 320 сончеви денови годишно, што го прави совршена дестинација за одмор со загарантирано сонце и сино небо! Жителите можат да уживаат во медитеранскиот начин на живот во една од најздравите клими во Европа, призната од Светската здравствена организација. Сувата микроклима дава забележителни придобивки за пациентите кои страдаат од ревматизам, артритис, астма и срцеви проблеми.

Повеќе неверојатни места на Коста Бланка
Денија

Денија е позната по своето пристаниште и историскиот замок кој доминира во градот. Нуди неверојатни плажи и одлична гастрономија. Тоа е совршено место за оние кои бараат комбинација од животот на плажа и историјата.

Калпе

Калпе е дом на иконата Peñón de Ifach, која нуди прекрасен поглед на целиот брег. Градот е познат по своите чисти плажи и пријатната атмосфера. Идеален за оние кои сакаат потивка средина блиску до природата.

Гвардамар дел Сегура

Гвардамар дел Сегура може да се пофали со долги песочни плажи и прекрасни дини. Овој град е идеален за семејства и оние кои бараат релаксирачки одмор со многу опции за активности на отворено.

Аликанте

Аликанте е главен град на покраината и нуди богата историја, одличен шопинг и жив ноќен живот. Издигнат над градот, замокот Санта Барбара нуди неверојатен поглед и е една од главните туристички атракции.

Историски атракции
Торевиеја и неговата околина имаат богата историја која датира од времето на Римската империја. Во близина на градот се наоѓаат археолошки локалитети кои откриваат римски урнатини, вклучувајќи антички вили и термални бањи. Овие историски споменици даваат фасцинантен поглед во минатото и додаваат уште еден слој на шарм на областа.

Музејот на море и сол (Museo del Mar y de la Sal) ја истражува историјата на солените езера преку експонати и модели на бродови. Живописниот музеј нуди бесплатен влез, но препорачуваме да имате некој во вашата група што може да зборува шпански.

За нешто малку поинакво, можете да го посетите Казиното културно друштво на Торевиеја, кое се наоѓа во срцето на градот. Оваа прекрасна зграда е одлично место за пиење. Parque de las Naciones нуди мирна оаза далеку од центарот на градот.

Жешки точки во Торевиеја
Тешко е да се истакнат сите предности на живеењето во Торевиеја, но ќе се обидеме да избереме неколку од најдобрите!

Храна

Комбинацијата од одлична кујна, пријателски ресторани покрај шеталиштето, редовните улични пазари и многу независни барови го прават градот многу социјално место. Разновидниот избор на шпанска храна значи дека можете да пробате нешто ново секој ден, вклучувајќи свежа морска храна, медитерански јадења и традиционални предјадења!

Слободно време и активности

Ако сакате да се опуштите, зошто да не ги истражите многуте прекрасни плажи како што е Плаја де ла Зенија? Белите плажи се опкружени со кафулиња, па можете да пиете освежителен пијалок, да шетате покрај шеталиштето и да уживате во сонцето. За поавантуристичките, достапни се различни спортови на вода! Од скијање на вода до падобран и летање, има многу активности кои ќе ве забавуваат вас и вашите (големи) деца!

Зошто да купите имот на Коста Бланка?
Климата и времето

Коста Бланка нуди прекрасна клима со просечни 320 сончеви денови годишно. Зимите се благи, што обезбедува пријатна средина во текот на целата година. Оваа клима е идеална за оние кои бараат бегство од студените зими во Централна Европа.

Инвестициски придобивки

Инвестирањето во недвижен имот на Коста Бланка е корисно и за оние кои сакаат максимално да ги искористат своите пари и за оние кои бараат место за пензионирање. Високиот број на туристи кои ја посетуваат областа го прави изнајмувањето имот многу привлечно. Покрај тоа, мирниот и здрав начин на живот во оваа област е идеален за пензионерите кои бараат стабилно и пријатно место за релаксација.

Нашите услуги
Ние во Moje Nemovost u Moře ќе се погрижиме за се што ви треба за да купите имот од далечина. Од самото купување до воспоставување на лиценцата за изнајмување и самото изнајмување, ние сме тука да ви го олесниме целиот процес. Нашето искуство и експертиза ќе се погрижат вашиот инвестициски план да биде успешен и без стрес.

Сакате да дознаете повеќе?
Контактирајте со нашите експерти од Moje Nemovost u Moře и погледнете ги достапните имоти или дознајте што друго има на пазарот! Јавете се на 01202 971614 или е-пошта на info@mojenemovitostumore.cz и разговарајте со нашиот пријателски тим.

Ако планирате да купите и да живеете на Коста Бланка, контактирајте со нас за да дознаете повеќе за нашите услуги и како можеме да ви помогнеме да го најдете вашиот совршен дом на брегот!