Новоизграден 3-собен стан во прекрасното одморалиште Неа Скиони

Nea Skioni, Грција – ID 9974
230,000 Евра
Површина 76 m2
Достапно 3+кк
Спрат 1/2
Море 400 m
Состојба Готово
Сезона Годишна сезона

„Мој имот покрај море“ со задоволство објавува дека е во тек нов проект со кој на пазарот се продаваат мали мезонети на Халкидики. Парцелата се наоѓа во идиличен амбиент опкружен со маслинови градини и шуми со поглед на само 400 метри од една од најдобрите плажи на полуостровот Касандра.

Ние се грижиме за управувањето со имотот од А до Ш. Можете да се потпрете на нас во сите погледи.

Купувањето на нашата врска не завршува, туку само започнува.

Проектот нуди висококвалитетни куќи во комплексна, енергетски ефикасна парцела со површина од 76 м2 на 2 ката. Планот на подот е идеален со 2 спални соби. 2 купатила, кујна и дневна. Секоја куќа ќе има многу додатоци и комплетно опремена кујна со струја. Ќе биде вклучен и надворешен паркинг.

Модерниот дизајн изгледа извонредно, но традиционалната грчка архитектура со своите традиционални елементи и одличната изолација природно се спојува со прекрасната околина. Плажата е на 400 метри од мезонетот.

Неа Скиони е мало, но прометно рибарско пристаниште во Термајскиот залив. Познат е по својата популарна плажа и ресторани кои нудат свежо подготвена морска храна. Мештаните пијат силно кафе и узо надвор од опуштените кафулиња. Продавниците за сувенири продаваат локален мед и маслиново масло. Патеките низ крајбрежните борови шуми водат до урнатините на античкиот град Скионе и до фрескоживописната црква Панагија Фанеромени од 16 век

Ова село се карактеризира со историско рибарско пристаниште и прекрасно крајбрежно шеталиште. Различни рибни ресторани ја добиваат својата морска храна директно од утринскиот улов на рибарот во блиското пристаниште. Во текот на летото има многу настани на шеталиштето со калдрма и во малите музички кафулиња. Дури и надвор од екот на сезоната, вреди да се престојува во мало рибарско село. Во текот на целата година, Неа Скиони му овозможува на посетителот прекрасен поглед на планините, морето и пристаништето со добра можност да ги види делфините кои често се наоѓаат во близина на овој брег. Плажата Неа Скиони е наградена со „Сино знаме“, ветувачки показател за чист песок и чиста вода.

Едно од историските места во Неа Скиони е црквата „Панагија Фанермени“ изградена во 16 век. Во оваа варосана зграда, посетителите можат да се восхитуваат, покрај прекрасните фрески од 16 век, на мермерната фигура на Богородица. Според традицијата, оваа бројка потекнувала од Тесалија. Измиен на плажа, го пронашле и го собрале локалните селани. На оваа статуа поставена во оваа црква оттогаш и се восхитуваат.

Традиција од локално потекло е годишниот фестивал на сардина што се одржува во август. Покрај свежата риба и локалното вино, посетителот има можност да стапи во контакт со многу фолклорни и музички настани на плажата. Фестивалот трае 3 дена и нуди многу забава за локалното население и посетителите.

Неа Скиони е повторно основана во 1918 година во близина на местото на антички Скиони од жители кои го напуштиле своето планинско село 'Цапрани за да се населат во близина на брегот. Цапрани конечно беше целосно напуштен кон крајот на 1930-тите. Во времето кога Неа Скиони беше пронајдена во областа, само неколку колиби за рибари го дефинираа карактеристичниот пејзаж. Името на селото е инспирирано од античкиот град Скиони, најстарата позната колонија на Халкидики, која се наоѓала во близина.

Повеќето тротоари и улици на Неа Скиони биле изградени во средината на 20 век.

Спрат
1
број на спратови
2
Достапно
3+кк
Површина
76 m2
Корисна површина
76 m2
Тераса
Да
Паркинг
Да
Продавница
200 m
Доктор
7 km
Кафетерија
210 m
Ресторант
70 m
Бар
200 m
Училиште/градинка
190 m

Ви се допаѓа оваа недвижност?

Не се двоумете да не исконтактирате

Ви се допаднала оваа недвижност, но се уште размислувате? Договорете со нас средба и заедно ќе ги разгледаме сите можности.

Bubenská 122/20
Praha 7 - Holešovice 170 00

Po-Pá: 8.00-17.00